Miből lehet tudni, hogy egy egészségügyi szakember nem szoptatás-párti?

Minden egészségügyi szakember azt állítja magáról, hogy támogatja a szoptatást. De sokan csak akkor támogatják, amikor a szoptatás jól megy, sőt néhányan még akkor sem. Amint a szoptatás vagy bármi a kismama életében nem tökéletes, túl sokan javasolják az elválasztást vagy kiegészítés adását. A következő jelek segítenek eldönteni, hogy az orvosod/védőnőd valóban szoptatás-párti-e, vagy legalábbis támogatja-e eléggé a szoptatást ahhoz, hogy ha gond adódik, segítsen, hogy folytatni tudd a szoptatást.

Honnan tudjuk, hogy az orvos/védőnő nem szoptatás-párti:

  1. Tápszermintákat ad vagy tápszergyártó cégek tájékoztató füzeteit, amikor babát vársz, vagy miután a baba megszületett.
    A minták és a tájékoztatók ösztönzések arra, hogy használd a terméket, és a bemutatásukat marketingnek hívják. Nincs rá bizonyíték, hogy bármelyik tápszer jobb vagy rosszabb lenne bármelyik másiknál egy átlagos csecsemőnek. A füzetek vagy videók, amelyek a termékmintákat kísérik, finom vagy kevésbé finom eszközök arra, hogy aláaknázzák a szoptatást, és felmagasztalják a tápszert. Ha ezt nem hiszed el, kérdezd meg magadtól, a tápszergyártó cégek miért alkalmaznak gyilkos taktikákat arra, hogy az orvosod vagy kórházad biztosan az ő ismertetőiket és termékmintáikat adják, és ne más cégekéit? Azon is érdemes elgondolkodni, hogy az orvosok és védőnők miért nem a szoptatást reklámozzák?
  2. Azt mondja, hogy a szoptatás és a cumisüvegből etetés lényegében ugyanaz.
    Valóban, a legtöbb cumiból etetett baba egészségesen és biztonságban nő fel, és nem minden szoptatott csecsemő nő fel egészségesen és biztonságban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a szoptatás és a cumisüvegből etetés lényegében ugyanaz lenne. A csecsemőtápszer minössze egy szerény megközelítése annak, amit évekkel ezelőtt az anyatej összetételéről tudtunk. A különbség rendkívül fontos az egészség szempontjából. Az anyatej bizonyos összetevőit nem tartalmazza a mesterségesen előállított csecsemőtej annak ellenére, hogy évek óta tudunk fontosságukról. Ilyenek például az antitestek és élő sejtek, amelyek védelmet nyújtanak a babának a fertőzésekkel szemben, valamint a hosszúláncú, többszörösen telítetlen zsírsavak, amelyek a baba látásának és agyának optimális fejlődéséhez szükségesek. Maga a szoptatás nem ugyanaz, mint a cumisüvegből etetés, hiszen teljesen másfajta kapcsolatot jelent. Ha nem tudtál szoptatni, az sajnálatos (bár az esetek többségében a gondok elkerülhetők lettek volna), de azt sugallni, hogy a szoptatásnak nincs jelentősége, lealacsonyító és egyszerűen helytelen. Nem kell szoptatni egy kisbabát ahhoz, hogy boldogan, egészségesen és biztonságban nőjön fel, de előnyt jelent.
  3. Azt mondja, hogy X tápszer a legjobb.
    Ez általában azt jelenti, hogy túl sokat hallgat egy bizonyos tápszergyártó cég ügynökére. Esetleg azt jelenti, hogy az ő gyerekei azt a bizonyos tápszert jobban tolerálták más tápszereknél. Azt jelenti, hogy megalapozatlan előítéletei vannak.
  4. Azt mondja, hogy nem szükséges rögtön szülés után megszoptatni a babát, mert fáradt vagy, vagy fáradt leszel, és a baba sokszor amúgy sem érdeklődik a szopizás iránt.
    Nem szükséges, de nagyon hasznos. Az újszülöttek addig is tudnak szopizni, amíg az anya pihen vagy alszik, de a legtöbb anyuka nem is akar ilyen percekben aludni. A kisbabák nem mindig érdeklődnek a szopizás iránt azonnal, de semmilyen érv nem szól az ellen, hogy megadjuk nekik az esélyt. Sok baba szívesen szopik a szülés utáni egy-két órán belül, és ez az az időszak, ami a leghasznosabb a jó kezdéshez. Ezt azonban nem tudják megtenni, ha elválasztják őket édesanyjuktól. Ha az a benyomásod, hogy az újszülött mérése, szemcseppje, K-vitamin-injekciója elsőbbséget élvez az első szoptatással szemben, megkérdőjelezheted a szülőszobai személyzet elkötelezettégét a szoptatás mellett.
  5. Azt mondja, hogy cumizavar nem létezik, és hogy korán el kell kezdened cumiból is etetned a babádat, hogy azt is elfogadja.
    Miért kell korán elkezdened cumiból is etetni, ha cumizavar nem létezik? Azon vitázni, hogy nincs bizonyíték a cumizavarra, olyan, mintha a kocsit fognánk a lovak elé. A mesterséges cumit – amit soha egyetlen emlős sem használt az ember előtt, és még az ember sem általánosan a 19. századig – úgy próbálják bemutatni, mintha ártalmatlan lenne. Csakhogy a mesterséges cumi nem bizonyult ártalmatlannak a szoptatásban. Az az orvos/védőnő, aki elfogadja, hogy a mesterséges cumi ártalmatlan, úgy tekint a világra, mintha a cumiból való etetés, nem pedig a szoptatás lenne a normális, élettani módja a csecsemőtáplálásnak. Apropó, az, hogy nem minden, sőt, nem is a legtöbb babának, aki cumit kap, lesz gondja a szopizással, nem jelenti azt, hogy ezek korai használata nem fog gondot okozni néhányuknak. Gyakran több tényező együttes jelenléte, amiből az egyik a mesterséges cumi használata, az ami a bajt okozza.
  6. Azt mondja, hogy abba kell hagynod a szoptatást, mert te vagy a baba beteg, vagy mert gyógyszert fogsz szedni vagy orvosi vizsgálatot fognak végezni rajtad.
    Előfordulnak olyan ritka esetek, amikor valóban be kell fejezni a szoptatást, de az orvosok gyakran csak feltételezik, hogy az anya nem folytathatja, és bizony ebben gyakran tévednek. Az az orvos, aki támogatja a szoptatást, meg fogja keresni a módját annak, hogy hogyan lehet elkerülni a szoptatás megszakítását. (…) Amikor egy anyának muszáj gyógyszert szednie, az orvosnak olyan gyógyszert kell alkalmaznia, hogy az anyának ne kelljen abbahagynia a szoptatást. (Valójában nagyon kevés gyógyszer miatt kell az anyának felfüggesztenie a szoptatást.) Rendkívül ritka az, hogy egy meghatározott betegségnek csak egy orvossága van. Ha az orvos első választása olyan gyógyszer, amitől abba kell hagynod a szoptatást, akkor jogosan aggódsz amiatt, hogy ő nem igazán gondolta át a szoptatás jelentőségét.
  7. Meglepődik, amikor megtudja, hogy a 6 hónapos babád még mindig szopik.
    Sok orvos/védőnő vallja azt, hogy a babáknak 9 vagy 12 hónapos korukig mesterséges babatejet kell kapniuk, de ugyanakkor azt is hiszik, hogy az anyatej vagy a szoptatás szükségtelen, vagy éppen káros a 6. hónap után. Miért jobb az utánzat mint az eredeti? Nem kellene elgondolkoznunk azon, hogy miért áll fenn ez az indoklás? A világ nagy részén a 2-3 éves korig tartó szoptatás átalános és elfogadott.
  8. Azt mondja, hogy az anyatej értéktelenné válik a baba 6 hónapos kora után.
    Még ha ez igaz is lenne, akkor is volna előnye a szoptatásnak: különleges kapcsolat két egymást szerető ember között, még a tej nélkül is. Azonban nem igaz, hogy a tej értéktelen volna. Az anyatej 6 hónapos kor után még mindig tej; többek között zsírral, fehérjével, kalóriával, vitaminokkal. Az antitestek és egyéb összetevők, amelyek a fertőzésektől védik a babát, még mindig jelen vannak, néhány még nagyobb számban, mint a baba fiatalabb korában.
  9. Azt mondja, hogy soha nem szabad engedned a babádnak, hogy a melleden aludjon el.
    Miért nem? Rendben van, ha egy baba szoptatás nélkül is el tud aludni, de a szoptatás egyik előnye, hogy van egy kényelmes módszered arra, hogy a fáradt kisbabád elaltasd. Az emlősök megjelenése óta a világ minden táján így tesznek az anyák. A szülői lét egyik legnagyobb öröme, amikor a gyermeked a karodban alszik el, és érzed meleg kis testét, ahogy álomba szenderül. A szoptatás egyik öröme az anyának, és valószínűleg a babának is, amikor a baba a mellen alszik el.
  10. Azt mondja, hogy nem szükséges bentmaradnod a kórházban, hogy megszoptasd a beteg gyerekedet, mert fontos, hogy otthon pihenj.
    Fontos, hogy pihenj, és a kórház, amelyik szoptatáspárti, meg fogja oldani, hogy tudj pihenni, amíg a kórházban vagy azért, hogy szoptatni tudd a kisbabádat. A beteg babáknak nincs kisebb szükségük arra, hogy szopizzanak, mint az egészségeseknek – nekik nagyobb szükségük van rá.

Írta: dr. Jack Newman

Fordította: Gesztelyi Heni

HírLLLevél: